صفحه اصلی
نقشه سایت
RSS
امروز : چهار شنبه 02 خرداد 1397        آخرين بروزرساني:1397/02/25
نویسنده:مينايي مهر
تاریخ انتشار: دوشنبه 30 بهمن 1396

دربرنامه «توسعه» شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان غربی انجام گرفت؛


تشریح برنامه ها وعملکرد شرکت آب وفاضلاب روستایی


مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آذربایجان غربی با حضور دربرنامه زنده «توسعه» شبکه استانی سیما، برنامه ها وعملکرد این شرکت را تشریح کرد.


کاظم محمدی اقدم با بیان اینکه آذربایجان غربی 4.1 درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد، اظهار داشت: 35 درصد این جمعیت در روستاهای استان ساکن هستند که تقریبا یک میلیون و 714 هزار نفر است.


وی گفت: محدوده خدماتی شرکت آب و فاضلاب روستایی آبرسانی به روستاهای استان است و وظیفه تامین، توزیع و اجرای طرح های بهداشتی آب و فاضلاب چه در بعد آبرسانی و چه در بعد دفع آب و فاضلاب روستاییبر عهده این شرکت است.


وی افزود: روستاهای دارای سکنه از نگاه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هم در بالای 20 خانوار و هم در زیر 20 خانوار، حدود 2839 روستا است که از این تعدا، 1900 روستا تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی است و بقیه تحت خدمات شوراها، دهیاران و ... است که امر آبرسانی را بر عهده دارند.


محمدی اقدم جمعیت تحت پوشش شرکت آب وفاضلاب روستایی را 4/84 درصد عنوان واظهارکرد: از یک میلیون و 140 هزار نفر جمعیت روستایی استان، تنها 6/15 درصد غیرپوشش خدمات ما هستند و در تمامی این روستا ها حدود 270 هزار مشترک داریم که از خدمات ما در حوزه آب شرب یا دفع فاضلاب بهره مند هستند.


وی درخصوص شبکه های فاضلاب روستایی گفت: در حال حاضر فقط 2 هزار و800 انشعاب فاضلاب داریم که در سه روستای قولنجی ارومیه، گوی تپه مهاباد و سیلاب سلماس قرار دارند و در چند روستای دیگر نیز عملیات اجرایی در حال آغاز است.


وی، الویت نخست دولت و وزارت نیرو را تامین آب شرب روستا عنوان کرد وافزود: به تناسب اعتبارات، مطالبات روستاهای الویت دار اجرا شده و از بحث سامانه فاضلاب نیز برخوردار خواهند شد.


وی گفت: وزارت نیرو مطابق با برنامه های دولت چشم اندازی را تعریف کرده و این چشم انداز به شرکت های آب و فاضلاب ابلاغ شده است ومتناسب با این ابلاغ نیز هریک از شرکت ها برنامه هایی را تعریف کرده اند که در راستای این موضوع علاوه بر اینکه اقدامات خوبی تدوین و اجرا کرده ایم، برنامه طرح جامع تامین آب روستاهای استان را نیز مطالعه نموده ایم.


مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آرذبایجان غربی درتوضیح این موضوع اظهار داشت:

 

در راستای همین طرح برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، طولانی مدت تبیین کرده و به تفکیک روستاهای استان حجم عملیات و ارقام ریالی آن تعریف شده است ومتناسب با اعتبارات این برنامه ها اجرا خواهند شد ضمن اینکه در کنار آن، برنامه های اقتصاد مقاومتی و استفاده از اعتباراتصندوق توسعه نیز در راستای چشم انداز توسعه مدنظر قرار گرفته شده است.


محمدی اقدم درپاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه این برنامه ها چند درصد موفق بوده و تا چه حد به تعهدات عمل شده است؟ اظهارکرد: آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی یکی از شرکت های پیشرو در این قضیه است و در شاخص بهره مندی که از ابتدای دولت ارزیابی ها بر اساس آن صورت می پذیرند، 16 درصد ارتقاء شاخص داشته ایم.


وی گفت: در حال حاضر شاخص بهره مندی استان از آب شرب روستایی بالای 20 خانوار 7/75 درصد است که در مقایسه با کل کشور که حدود 1/73 درصد است از وضعیت خوبی برخوردار می باشد.


وی افزود: آمار روستاهای سکنه ای ما با آخرین سرشماری که صورت گرفته 2839 روستاست که در خصوص کیفیت آب شرب باید توجه داشت، آبی که از منشاء های مختلف تامین می شود در مسیر رسیدن به دست مردم فراز و نشیب هایی مثل خطوط انتقال، مخازن و مسیرهای طولانی را طی می کند اما علی رغم سختی های تامین آب شرب، روزانه به صورت مستمرانجام می گیرد وبه به جهت کیفی سازی این آب، 9 هزار و 999 سامانه پاکسازی داریم وتمام تلاش و سعی ما بر این است که آب شربی با کیفیت به دست مردم برسد.


وی کیفیت آب شرب از لحاظ میکروبی را بالای 98 درصد کیفیت و از لحاظ کیفیت شیمیایی بالای 97 درصد عنوان واظهارداشت: امسال 115 میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم و با این همه اعتبار مصوب، تا زمانی که اعتباری برای نگه داری و مرمت و پایدارسازی تاسیسات تخصیص داده نشود با مشکل مواجه خواهیم شد هم اکنون برای سامان بخشی مرمت و هدررفت آب، حداقل کاری که توانستیم انجام دهیم ایجاد سامانه 1523 و دایر کردن اکیب های اتفاقات است.


مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آرذبایجان غربی درخصوص تامین آب شرب روستاها نیز اظهارداشت: در برداشت آب های زیرزمینی توسط چاه ها متناسب با نیاز منطقه و شرایط چاه برداشت انجام می شود آبی که در منطقه تامین می شود برای استفاده کل منطقه است و اختصاص آن به یک روستا مشکلاتی را برای ما به وجود می آورد و روستاهای اطراف باید از روستای همجوار تامین آب شوند.

 

وی درخصوص واگذاری انشعاب به واحدهای غیر خانگی نیزگفت: ما الزامی برای واگذاری انشعاب به غیر خانگی نداریم مگر اینکه تحت محدوده فنی ما باشد اما انشعابی که واگذار می شود صرفا به عنوان انشعاب برای شرب واگذار شده و بیش از ½ اینچ نیست.


مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آذربایجان غربی درپاسخ به پرسشی دررابطه با اجرای سامانه های فاضلاب اظهارداشت: بسیاری از شهرهای ما هنوز سامانه فاضلاب ندارند و روستاهای الویت دار ما متناسب با بودجه های اختصاص داده شده به فاضلاب مجهز خواهد شد .


محمدی اقدم درپاسخ به سوال یکی از روستائیان درخصوص مشکلات آب آشامیدنی درروستای یادگارلو نقده نیزگفت: روستای یادگارلو مجمتع 7 روستایی است که منطقه و بافت زمین شناسی این روستاها شرایطی را ایجاد کرده که اگر پاکسازی شود، در اثر ماندگاری تغییر رنگ پیدا می کند که با اقدامات انجام گرفته این مسئله حل شده و با دانشگاه ارومیه نیز قراردادی را منعقد کرده ایم تا مشکل حل شود.وی درخصوص عملکرد شرکت ازابتدای دولت یازدهم نیز اظهارداشت: از ابتدای دولت یازدهم توجه خوبی به بحث آبرسانی شده است و اعتبار آن از 37 میلیارد و 900میلیون تومان به 115 میلیارد تومان افزایش یافته است که در 472 روستای استان عملیات پایدار سازی و تامین آب صورت گرفته که در نوع خود بی نظیر است.


وی درخصوص استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی دراجرای پروژه های آبرسانی گفت: شرکت آب وفاضلاب روستایی در استفاده از بخش خصوصی قدم های خوبی برداشته و علی رغم مطالعات و تنظیم و تدوین برنامه، به علت پراکنده و ریز بودن عملیات های آب و فاضلاب روستایی و هزینه بر بودن مورد توجه بخش خصوصی قرار نگرفته است. اما در برخی شرایط مانند اجرای پروژه آبرسانی به روستای بورالان ماکو، خیری 800 میلیون تومان یاری رسانی کرده است. یا در برخی موارد خیرین نسبت به اهدای زمین مورد نیاز اقدام کرده اند و از کمک های مردمی بهره مند شده ایم.


مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب روستایی آذربایجان غربی درپایان با دعوت از دانشگاهیان برای ارائه نظر وایده های نو و راه های جذب بخش خصوصی ازروستائیان خواست برای جلوگیری از کمبود آب در تابستان پیش رو، نسبت به برنامه ها وتوصیه های مدیریت مصرف ورعایت الگوی مصرف آب اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

کلیه حقوق و مزایای این سایت متعلق به شرکت آب و فاضلاب روستایی استان آذربایجان غربی می باشد./حریم خصوصی